10 balandžio, 2022

Kodėl einame į pirtį?

Kodėl einame į pirtį? 1024 714 Perkūnijos erdvė

Priežasčių, dėl ko einame į pirtį, gali būti įvairių. Pasaulio istorijoje pirtis buvo suvokiama labai įvairiai ir turėjo skirtingus tikslus.
Pats paprasčiausias ir seniausias pirties tikslas buvo kūno higiena. Kadangi žmonės neturėjo kur nusiprausti ir sušilti, iš gamtoje sutinkamų medžiagų įsirengdavo pirteles. Jų principas buvo panašus įvairiose pasaulio vietose. Pačios seniausios patalpos pasišildymui buvo įrengiamos olose, uždengiamos gyvulių odomis. Tokia patalpa atstojo ne tik pirtį, bet ir virtuvę, vonią, ligoninę ir gyvenamą būstą šaltuoju metų laiku.

Vėliau iš medžio, akmenų, molio ir kitų medžiagų buvo įrengiama pirtis, o joje ar šalia jos ugnimi įkaitinama akmenų krūsnis, ant kurios vėliau pilamas vanduo taip išgaunant garą. Taip ne tik sušildoma patalpa, bet dūmai ją dar ir dezinfekuoja. Todėl karštis ir prakaitavimas nuo seniausių laikų įvairiose pasaulio šalyse buvo naudojamos imunitetui stiprinti ir ligoms gydyti.

Laikui bėgant pirtys vystėsi, įgavo dar kitokią paskirtį – tapo labiau sakralios ir buvo laikomos šventa vieta. Pirtys dažnai buvo įrengiamos šalia šventyklų (Indija, Egiptas, Mezoamerika ir kt.). Buvo manoma, kad švarindami savo kūną labiau priartėjame prie Kūrėjo. Amerikos indėnų pirtyse buvo visas apeiginis ritualas, turintis konkretų, dažniausiai gydymo ar transformacijos tikslą. Ir baltiškoji pirties tradicija teigia, kad vieną dieną per savaitę reikia skirti kūno švarai, o likusias dienas dirbti ir tobulėti.

Kadangi pirtis yra šilta patalpa su galimybe atsigulti ir nusiprausti, joje buvo pereinami įvairūs gyvenimo virsmai. Moterys pirtyje gimdydavo, į pirtį ateidavo atstatyti jėgas po gimdymo. Moterų pirtys buvo skirtos ir mergvakario apeigoms. Čia vykdavo ir gimdyvės prausynos. Moterų pirties ratai šiuo metu labai sparčiai populiarėja. Moterims reikalinga bendrystė. Pirtis yra saugi vieta, kur moterys gali atsipalaiduoti ir pabūti moterų draugijoje, pasilepinti grožio procedūromis. Pirties pastatas buvo naudojamas ir velionio apiprausimui ir išlydėjimui į amžinąjį gyvenimą – paskutinįjį žmogaus virsmą.

Pirtis atlieka labai svarbią socialinę funkciją. Pastaruoju metu įvertinome, koks svarbus yra žmonių tarpusavio ryšys. Tai vieta, kur susirenka šeimos nariai, draugai, kaimynai. Pirtyje dažnai susitinka ir bendradarbiai ar verslo partneriai. Pirtis – tai puiki galimybė užmegzti naujus ryšius ir atkurti senus. Čia žmonės susirenka netradiciškai paminėti kokią nors progą ar tiesiog pabūti malonioje draugijoje.
Apsilankymas pirtyje šiandien aktualus ir dėl galimybės kokybiškai pailsėti bei skirti laiko savęs atstatymui. Gyvenimo tempas pastaruoju metu yra didžiulis, žmonės nuolat patiria stresą. Informacinės technologijos ir ilgas sėdėjimas prie jų sukelia daugybę sveikatos sutrikimų. Pirtis labai gerai padeda pailsėti, įsižeminti, sugrįžti į save. Pirtyje išsivalo fizinis kūnas, nurimsta emocijos ir pailsi protas. Tai gilus visus lygmenis apimantis atsipalaidavimas.

Kaip matome, visais laikais žmonės naudojosi pirtimi. Tai svarbi žmogaus gyvenimo dalis. Čia galime ateiti dėl pačių įvairiausių priežasčių. Kiekvienas joje atranda savo buvimą. Kiekvienas turi savo pirties suvokimą ir filosofiją. Tuo pirtis labiausiai ir žavi.